W ostatnich latach drony, czyli bezzałogowe statki powietrzne zdobyły ogromną popularność. Są coraz powszechniej wykorzystywane w różnych dziedzinach życia, nauce, wojsku i przemyśle. Wraz z rosnącą popularnością tych urządzeń, wiele osób zadaje sobie pytanie, czy drony są legalne? Jak wygląda ten temat? Co musi wiedzieć każdy operator drona?
Co to są drony?
Drony, czyli bezzałogowe statki powietrzne (BSP) lub bezzałogowce to statki powietrzne, które mogą być kontrolowane zdalnie lub pracować w trybie autonomicznym. Urządzenia są najczęściej wyposażone w kamery, czujniki, a także w różnego rodzaju narzędzia lub ładunki, w zależności od ich zastosowania. Są napędzane silnikiem elektrycznym lub spalinowym, mogą osiągać różne prędkości oraz wysokości. Obecnie na rynku pojawiają się nowe modele np. DJI Mini 3 Pro o doskonałej precyzji, dobre optyce i stabilizacji obrazu.
Zastosowania dronów
Drony mają szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach. Wykorzystywane są w sektorze fotograficznym, pozwalają na robienie spektakularnych zdjęć z lotu ptaka, a także w filmach, reklamach i reportażach. W sektorze monitorowania i inspekcji drony są niezastąpionym narzędziem do badania obszarów trudno dostępnych lub niebezpiecznych dla człowieka. BSP są szeroko wykorzystywane w inspekcjach i badaniach terenu oraz infrastruktury. Mają zastosowanie w sektorze logistyki i dostaw. Drony pomagają w zbieraniu danych w trudno dostępnych lub ekstremalnych środowiskach, dzięki temu przyczyniają się do rozwoju nauki. Z każdym rokiem ich wykorzystywanie rośnie.
Czy latanie dronem jest legalne – kwestie prawne
Przepisy dotyczące dronów nieustannie się zmieniają. Jest to wynikiem coraz większej ilości tego typu urządzeń oraz konieczność pogodzenia bezpieczeństwa lotnictwa cywilnego, prywatności firm i osób postronnych. W wielu krajach osoby, które chcą latać dronem, muszą zarejestrować urządzenie. Dzięki temu właściciel drona zobowiązuje się do przestrzegania określonych zasad i regulacji dotyczących bezpiecznego korzystania z bezzałogowca. Rejestracja pomaga również w identyfikacji właściciela drona w przypadku naruszenia przepisów. W niektórych państwach konieczne jest również posiadanie licencji pilota drona. Licencja świadczy o wystarczających umiejętnościach praktycznych i dużej wiedzy praktycznej. Większość krajów ma określone przepisy dotyczące lotów bezzałogowym statkiem powietrznym. Przepisy te obejmują m.in. maksymalną wysokość, na jaką można wznosić dron, minimalną odległość od budynków, lotnisk i innych obszarów ograniczonych, a także wymóg utrzymania drona w zasięgu wzroku operatora. W niektórych obszarach istnieją także strefy, w których loty dronem są całkowicie zabronione. W Polsce obowiązują takie same przepisy jak w innych krajach UE. Prawo latania w trybie widzialności mają wszystkie osoby, które ukończyły 16 lat i zgłosiły się do Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Prawo do latania dronem, bez znaczenia na wiek występuje wtedy, gdy:
- Dron używany jest do użytku prywatnego, nie waży więcej niż 250 g;
- Jest zabawką;
- Lot wykonywany jest w towarzystwie osoby, która ma stosowne uprawnienia do pilotażu BSP.
Obecnie nie ma podziału dla kategorii otwartej, która wcześniej wyróżniała loty rekreacyjne, komercyjne czy sportowe. Pojawiła się za to przestrzeń otwarta, szczególna i certyfikowana.
Drony stanowią innowacyjne narzędzia o szerokim spektrum zastosowań. Są niezastąpione w wielu dziedzinach, przyczyniają się do rozwoju gospodarki i nauki. Osoby, które chcą korzystać z dronów, muszą jednak stosować się do przepisów, dzięki którym korzystanie z bezzałogowców będzie legalne i bezpieczne.