Zakwasy warzywne to cenne wsparcie dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Wiedziały już o tym nasze babcie, dlatego bardzo chętnie nam je serwowały. Wyróżniają się szeregiem cennych składników odżywczych, witamin i minerałów, które pozytywnie wpływają nie tylko na pracę jelit, ale również innych narządów. Sprawdźmy, co mają nam do zaoferowania i po które zakwasy z warzyw warto sięgać.
Zakwasy warzywne – o czym mowa w praktyce?
Kiszenie jest znane i doceniane od pokoleń. To naturalny proces konserwacji pożywienia, a zwłaszcza, kiedy w grę wchodzą warzywa. Wśród produktów, które powstają z jego zastosowaniem wymienia się zakwas. Z powodzeniem można spożywać go w wersji solo. Jest również znakomitym kompanem różnego rodzaju potraw, w tym zarówno warzywnych, jak i mięsnych. Sprawdza się jako składnik zup czy też sosów.
Jak powstają zakwasy? Odpowiedzialna jest za to fermentacja mlekowa. Jej efekt, to produkt, który stanowi cenne źródło witamin, minerałów i białka. Aby jednak tak się stało, należy sięgać po zakwasy od sprawdzonych producentów.
Zakwas z kapusty – właściwości
Kapusta gości na naszych stołach od wielu lat, czemu trudno się dziwić. Nasze babcie doskonale zdawały sobie sprawę, że jest nie tylko pożywna, ale także niezwykle zdrowa. Duża w tym zasługa szeregu cennych składników odżywczych, witamin i minerałów wspierających prawidłowe działanie naszego organizmu. W kapuście znajdziemy m.in. białko, błonnik, witaminę K i B6, kwas foliowy, magnez, potas czy też mangan.
Warto jednak mieć na uwadze to, że proces kiszenia kapusty bardzo korzystnie wpływa na jej prozdrowotny potencjał. Dzięki niemu możemy liczyć na jeszcze większą bombę witaminową, a także zwiększoną zawartość składników mineralnych. Nie bez znaczenia pozostaje także to, że podczas kiszenia powstają szczepy probiotyczne – to one przyczyniają się do zachowania równowagi mikroflory jelitowej. To z kolei ogromne wsparcie dla układu odpornościowego.
Zakwas z kapusty jest równie cennym elementem zdrowej diety jak kapusta kiszona. Powód? Składniki w niej zawarte dostają się również do zalewy, w której nastąpiło ukiszenie warzywa. Nie można jednak mylić zakwasu z sokiem z kiszonej kapusty, choć na pierwszy rzut oka wyglądają i smakują tak samo. Jaka jest różnica? Zakwas to nic innego jak esencja, która pojawia się podczas procesu fermentacji jako naturalny produkt uboczny. Sok natomiast powstaje po tłoczeniu ukiszonej kapusty.
W dobrej klasy zakwasie znajdziemy bogate źródło witaminy C, jak również żywe kultury bakterii probiotycznych, które kompleksowo wspierają nasz organizm – nie tylko jesienią i zimą.
Właściwości zakwasu z buraka
Zakwas z buraków to kolejny produkt z grupy kiszonek, którym warto się zainteresować. W jego składzie znajdziemy szeroki wachlarz cennych składników odżywczych. W praktyce mowa o takich jak m.in. witamina C, witamina B6, żelazo, fosfor czy potas. Taki zestaw to bardzo duże wsparcie dla właściwego funkcjonowania organizmu, a w szczególności układu immunologicznego. Po zakwas z buraków warto jednak sięgać nie tylko w okresie jesienno-zimowym, ale przez cały rok.
Co ciekawe, zakwas zawiera większą dawkę witamin z grupy B i C niż warzywo, na bazie którego został wyprodukowany. Na próżno szukać w nim szczawianów – to właśnie one sprawiają, że codzienne spożywanie soku z buraka nie jest zalecane. Zostają one wyeliminowane w czasie procesu fermentacji.
Nie bez znaczenia pozostaje także rola związków betalainowych, które wykazują się działaniem antyoksydacyjnym. Pijąc dobrej klasy zakwas z buraków dostarczamy organizmowi skutecznej broni w walce z wolnymi rodnikami, które przyczyniają się m.in. do powstawania stanów zapalnych w organizmie czy przyspieszenia procesów starzenia się komórek.
Dlaczego warto pić zakwas z marchewki?
Marchew jest cennym źródłem naturalnych przeciwutleniaczy, czyli karotenoidów (kilka rodzajów, w tym tj.alfa-karoten, luteina, zeaksantyna, likopen, beta-karoten (prowitamina A). To właśnie im zawdzięcza ona swój charakterystyczny, pomarańczowy kolor. Warzywo to jest sprzymierzeńcem naszego organizmu. Jest bogate w cenne dla zdrowia witaminy i minerały, a wśród nich takie jak m.in. wi.C, B6, E, K, kwas foliowy, wapń, żelazo, magnez, fosfor, cynk, sód i potas.
Wprowadzenie marchewki do diety jest znakomitym sposobem na wsparcie dla oczu. Wszystko za sprawą prowitaminy A, która istotnie chroni je przed promieniowaniem UV. Ochrona soczewki i siatkówki jest z kolei możliwa z pomocą luteiny i zeaksantyny. Ponadto wprowadzenie marchewki do diety jest znakomitym sposobem na wsparcie pracy serca. Istotnie wpływa na zmniejszenie ryzyka powikłań sercowo-naczyniowych za sprawą m.in. witaminy E.
Pijąc zakwas z marchewki istotnie wpływamy na pracę mikroflory probiotycznej (podobnie jak w przypadku zakwasu z buraka). Wszystko za sprawą przyczyniających się do poprawy kondycji jelit bakterii fermentacji mlekowej. Ponadto spożywanie zakwasu z marchewki stanowi cenne wsparcie dla układu immunologicznego. Do tego dochodzi jeszcze duża zawartość błonnika. Nic więc dziwnego, że zakwas z marchewki jest doceniany już od pokoleń.
Materiał zewnętrzny