Pojęcia takie jak kwalifikacje, kompetencje czy umiejętności zawodowe są często stosowane wymiennie – choć nie oznaczają tego samego. Warto zatem wiedzieć, co faktycznie się pod nimi kryje, tak by móc prawidłowo napisać swoje CV, list motywacyjny i nie popełnić błędu podczas rozmowy kwalifikacyjnej.
Czym są kwalifikacje zawodowe?
Kwalifikacje to zestaw umiejętności zawodowych i wiedzy, które są potrzebne, by móc pracować w danym zawodzie. Tym samym do kwalifikacji zawodowych należy zaliczyć m.in. tytuł zawodowy zdobyty na studiach czy zaświadczenia i certyfikaty o ukończeniu kursu czy szkolenia, a także wszystkie dokumenty poświadczające, że dana osoba zdobyła konkretne umiejętności i wiedzę z danej dziedziny.
Kompetencje zawodowe są natomiast zestawem pewnych umiejętności, przy czym część z nich można nabyć, a część jest wrodzona (i ściśle związana z cechami charakteru); kompetencje, podobnie jak kwalifikacje, można podnosić, ale specjalistyczne szkolenia czy studia nie są w tym wypadku niezbędne (choć bywają niezwykle pomocne). Warto jednocześnie pamiętać, że kompetencje można podzielić na miękkie i twarde – te pierwsze są związane z funkcjonowaniem w społeczeństwie (ale też np. organizacją pracy), drugie – z określonymi umiejętnościami i wiedzą. Do kompetencji miękkich, które są obecnie najbardziej pożądane przez pracodawców, można zaliczyć kreatywność, komunikatywność, umiejętność pracy zespołowej i pod presją czasu, a także umiejętność analitycznego myślenia czy samodzielność. Z kolei, jeśli chodzi o kompetencje twarde, wiele zależy tu od branży i konkretnego stanowiska, na którym miałaby pracować dana osoba; najczęściej jednak pracodawcy wymagają znajomości programów biurowych i odpowiednich narzędzi, a często również posiadania prawa jazdy
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego, czym są kwalifikacje i kompetencje zawodowe, a także jak je ująć w życiorysie, przeczytaj tekst „Co są kwalifikacje zawodowe? Co wpisać w CV?”.
Warto znać swoje mocne strony
Odpowiednie kwalifikacje i kompetencje zawodowe są niezbędne, by móc otrzymać pracę w wybranym zawodzie – równie ważna jest jednak świadomość ich posiadania. W innym wypadku nawet najlepszy kandydat może nie otrzymać propozycji zatrudnienia, ponieważ nie wskazał w CV kwalifikacji i kompetencji, które wydawały mu się mało istotne lub oczywiste. Warto zatem o tym pamiętać, tak, by móc później na rozmowie rekrutacyjnej udowodnić, że jest się odpowiednim kandydatem na dane stanowisko.
Artykuł sponsorowany