Konstrukcyjna stal stopowa to stal o dużym stopniu hartowności i wytrzymałości, charakteryzująca się wysoką odpornością na zużycie.
Zastosowanie stali konstrukcyjnej
Stal konstrukcyjna stopowa przeznaczona jest do budowy konstrukcji z dużym obciążeniem oraz maszyn silnie obciążonych.
Stal konstrukcyjna znalazła zastosowanie w wyrobach przeznaczonych do budowy części takich podzespołów maszyn jak koła zębate, przekładnie zębate, dźwignie, kołnierze, tuleje, stalowe części sprzęgła. Równie dobrze sprawdzi się zastosowana w szczególnie mocno obciążonych wałach i osiach. Może być również przeznaczona na łopatki kompresorów.
Stal konstrukcyjna ma szerokie zastosowanie w przemyśle lotniczym. Tu wykorzystywana jest głównie do produkcji płatowców oraz silników. Wśród tworzonych z niej podzespołów wymienić należy golenie podwozia, kratownice do mocowań silników, rury konstrukcyjne, zastrzały.
Obróbka stali konstrukcyjnej
Stal konstrukcyjna stopowa pełnię swoich możliwości osiąga dopiero po ulepszeniu cieplnym. Poddana obróbce hartowania i niskiego odpuszczania osiąga bardzo wysokie wskaźniki. Proces hartowania wraz z przemianą martenzytyczną pozwala na uzyskanie wysokiego stopnia twardości i wytrzymałości. Proces odpuszczania przyczynia się w dużym stopniu do osiągnięcia odpowiedniej plastyczności stali konstrukcyjnej.
Technologia spawania
Spawanie wyrobów ze stali konstrukcyjnej 30HGSA nie należy do łatwego procesu. Wyroby te są trudno spawalne. Zabiegu powinno się unikać, a elementy spawać metodą łukową elektrodami otulonymi w stanie wyżarzonym zmiękczająco lub w osłonie CO2. Wyrób ze stali konstrukcyjnej poprzednio już cieplnie ulepszony może podczas wykonywania spawania w miejscach pobliskich łączeniom stracić swoje właściwości. Konieczne jest zatem po spawaniu wykonanie dodatkowej obróbki cieplnej, które przywróci poprzednie wysokie parametry twardości i wytrzymałości. Spawanie stali 30HGSA wymaga wstępnego nagrzania do 200-350℃.
Procesy cięcia i zgrzewania stali konstrukcyjnej
Cięcie wyrobów z blachy 30HGSA należy wykonywać po przeprowadzeniu wstępnego nagrzania elementu. Cięcia można dokonywać na trzy różne sposoby: gazowo poprzez zastosowanie płomienia propan-butanowego lub acetylenowanego, plazmą lub mechanicznie. Pocięte elementy należy studzić w powietrzu.
Stal 30HGSA można poddać zabiegowi zgrzewania. Rozróżnić można zgrzewanie tarciowe, oporowe, lub elektryczne. Procesem zgrzewania można zastąpić spawanie elementów, toteż podobnie jak przy spawaniu elementy powinny znajdować się w stanio wyżarzonym zmiękczająco lub cieplnie ulepszonym, a po do dokonanym zabiegu należy dokonać ponownie odpowiedniej obróbki cieplnej.
Oferowane wyroby
Wyrobami wykonywanymi ze stali konstrukcyjnej 30HGSA są:
- różnego rodzaju rury bez szwów – gorącowalcowane, precyzyjne, zimnociągnione
- pręty – kute, okrągłe i kwadratowe
- płaskowniki
- odkówki
- blachy gorącowalcowane
- kostki i płyty.
Szeroki asortyment gatunków i rodzaju wyrobów ze stali 30HGSA zapewnia w zależności od potrzeb wybór odpowiednich elementów.