Strona główna
Poradnik
Tutaj jesteś

Zakładanie trawnika w ogrodzie przydomowym krok po kroku

14 maja 2020

Zakładanie trawnika jest bazowym działaniem, jeśli chcemy cieszyć się soczyście zieloną nawierzchnią. Wszelkie kroki trzeba wykonać skrupulatnie, aby zakiełkował zdrowy trawnik. Niemniej ważna jest odpowiednia pielęgnacja. Jak krok po kroku założyć trawnik?

Trawnik w ogrodzie – podstawy

Pierwszym działaniem, jakie należy podjąć, jest odpowiednie przygotowanie podłoża pod trawnik. Błędem byłoby wysypanie ziaren trawy na nieprzygotowany do tego grunt. Zakładanie trawnika najlepiej rozpocząć późną wiosną (kwiecień lub maj), jednak co ważne, dokonujemy tego dopiero wtedy, gdy inne prace ogrodowe są już za nami. 

Po dopiero co zasianym trawniku nie należy chodzić i rozdeptywać gleby, więc jeśli mamy zamiar jeszcze na ogrodzie zakładać rabaty i sadzić inne rośliny (co wiązałoby się z koniecznością deptania świeżego siewu trawnika), to koniecznie trzeba lepiej zorganizować zadania w ogrodzie. 

  1. Zakładanie trawnika – gleba 

W pierwszej kolejności należy dokładnie przekopać ziemię pod trawnik w ogrodzie. Powinno się tego dokonać do głębokości minimum 20 cm. Warto podczas tego działania użyźnić glebę naturalnymi kompostami. Ważne, aby podczas tej czynności usunąć wszelkie chwasty i kamienie. Jeśli mamy taką możliwość, to warto skorzystać z glebogryzarki, która będzie najlepsza do takiej czynności. Powierzchnia powinna być równa, dlatego delikatnie ją ubijamy, a następnie nawadniamy. 

Zakładanie trawnika wiąże się także z doborem ziaren do gleby. Trawa najlepiej rośnie na podłożu piaszczysto-gliniastym, jednak można zawsze ją odpowiednio użyźnić, mieszając ziemię ogrodową np. z torfem lub innymi mieszankami odpowiednimi do prawidłowego wzrostu traw. 

  1. Wybór ziaren

W ofercie znajdziemy kilka rodzajów trawników: ozdobne, rekreacyjne, dla terenów nasłonecznionych i zacienionych. Trzeba też zastanowić się, ile nasion potrzebujemy. Zmierz powierzchnię pod trawnik w ogrodzie i kup tyle ziaren pod trawnik, ile potrzeba (na opakowaniach widnieje informacja, na jaki metraż przeznaczona jest ilość nasion). 

  1. Wysiew trawnika

Trawnik sadzimy na lekko wilgotnej glebie, dlatego przed posianiem nasion, glebę trzeba podlać, a ponadto zagrabić cały teren, aby spulchnić ziemię. Zakładanie trawnika rozpoczynamy od równomiernego wysiewania nasion (ręcznie lub przy pomocy siewnika). Pierwszą warstwę wysiewamy wzdłuż, a drugą w poprzek ogrodu, wtedy zagwarantuje nam to lepszą gęstość trawy. Po wysianiu ziarna trawy należy przykryć ziemią, udeptać ją wałem (albo deską, jeśli nie mamy takiego urządzenia) i całość podlać. Trawnik w ogrodzie “lubi” wilgotne podłoże, dlatego codziennie trzeba nawadniać teren, aż nasiona nie zakiełkują (co dzieje się zwykle od dwóch do czterech tygodni). 

  1. Siew uzupełniający

Jeśli trawnik w ogrodzie zaczął kiełkować, ale widzisz, że w niektórych miejscach nasiona w ogóle nie wzeszły, to można wykonać tak zwany siew uzupełniający. Wystarczy w tych miejscach dosypać ziarna. 

Zakładanie trawnika nie należy do zadań najtrudniejszych, ale znacznie istotniejsza jest jego pielęgnacja, a zwłaszcza systematyczne zraszanie. Warto zainstalować system nawadniający, który będzie podlewał trawnik (najlepiej rano i wieczorem). 

simradio

Redakcja simradio.pl to grupa specjalistów z zakresu Biznesu, nauki, natury, marketingu. Sprawdź co dla ciebie przygotowaliśmy.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Profesjonalny wywóz śmieci w całej Polsce
szczoteczka soniczna

Idealna szczoteczka soniczna

1 listopada 2024

Jakie są najważniejsze techniki jazdy w F1

Jesteś zainteresowany reklamą?