Rzadko kiedy możliwe jest, aby cała instalacja nie posiadała żadnych połączeń. Czasami ich wykonanie jest konieczne, a czasami przydatne. Zawsze wtedy, przynajmniej w przypadku instalacji pneumatycznych, ale nie tylko, zastosowanie znajdują szybkozłączki. Warto przybliżyć charakterystykę tych elementów. Poniżej nie tylko opisujemy, czym one są, ale również wyjaśniamy, jak wybrać te najlepsze, gdy zaistnieje konieczność zakupu szybkozłączek.
Czym są szybkozłączki?
Złączki, o których mowa to wyjątkowo niewielkich rozmiarów elementy licznych instalacji. Służą do łączenia ze sobą przewodów, niemniej mogą również łączyć przewody z zaworami. Ponadto, szybkozłączki same również mogą pełnić funkcje zaworów. Mowa o zaworach odcinających, zamykających przepływ, gdy zajdzie taka potrzeba. Zatem jak widać, przeznaczenie szybkozłączek jest bardzo różnorodne.
Omawiane elementy wykonuje się z bardzo zróżnicowanych materiałów. Często spotyka się części mosiężne, które doskonale znoszą kontakt z najwyższymi temperaturami oraz nie reagują na wilgoć. Rzecz w tym, iż mosiądz nie ulega korozji, co niestety zawsze zagraża elementom stalowym. Istnieją również stalowe szybkozłączki, jednak trzeba wziąć pod uwagę, że możliwości ich zastosowania są ograniczone. Ponadto dostępne są również elementy teflonowe oraz wykonane z tworzyw sztucznych. Głównie właśnie od materiału zależy, do czego można wykorzystać daną szybkozłączkę.
Jeśli chodzi o budowę szybkozłączki, kompletny element, nadający się do montażu w instalacji, składa się dwóch głównych części. Pierwsza z nich to gniazdo. Jest to główna część szybkozłączki, którą tworzy między innymi jego korpus. Ponadto składową gniazda jest również samo złącze, sprężyna oraz ewentualne pozostałe elementy ruchome. Druga część szybkozłączki to króciec, czyli inaczej wtyk. Dzięki niemu możliwy jest montaż szybkozłączki. Co więcej, montaż ten przebiega szybko, sprawnie i bez korzystania z jakichkolwiek narzędzi.
Po co korzystać ze szybkozłączek?
Jak już wspomniano, szybkozłączki wykorzystuje się do łączenia przewodów oraz przewodów z zaworami. Jednak w jakim celu się to robi? Kiedy następuje taka konieczność? W następujących przypadkach:
- potrzeba wydłużenia instalacji,
- nadanie instalacji pożądanego kształtu,
- niezbędna jest możliwość prostego odłączenia przewodów,
- poprawa efektywności pracy instalacji,
- zwiększenie kontroli nad pracą instalacji,
- dodatkowe zabezpieczenie.
Zdarza się, że szybkozłączki są stosowane z przyczyn czysto projektowych. Mowa tutaj o sytuacjach, gdy na przykład konieczne jest wydłużenie instalacji. Niezbędne może być również przeprowadzenie instalacji za zakręt lub na wyższą bądź niższą kondygnację. W takich sytuacjach często wygodniej jest skorzystać z szybkozłączki niż z długiego przewodu. Niewątpliwie często szybkozłączki wykorzystuje się po to, aby mieć możliwość rozłączenia przewodu w dowolnej chwili.
Wysokiej jakości szybkozłącza, dobrane do potrzeb, mogą zwiększyć efektywność pracy instalacji. Co więcej, zapewniają nad nią większą kontrolę, umożliwiając łatwiejsze sterowanie przepływem.
Ponadto, nie zapominajmy również, że szybkozłączka umożliwia szybkie odcięcie przepływu, zatem bywa wykorzystywana również w celu zabezpieczenia instalacji na wypadek nieprawidłowości w działaniu.
Jak znaleźć odpowiednią szybkozłączkę?
Poszukując szybkozłączek, trzeba przede wszystkim zastanowić się nad ich przyszłym wykorzystaniem. Element ten powinien być dostosowany do instalacji i medium roboczego, zarówno pod względem budowy, jak i parametrów. Przykładowo, w instalacjach ciepłowniczych stosuje się tylko złączki odporne na wysokie temperatury. Natomiast w pneumatyce sprawdzają się również mniej odporne części. Duży wybór szybkozłączek oferuje Air-Com. Jest to firma wyspecjalizowana w produkcji i dystrybucji części oraz kompletnych urządzeń pneumatycznych i hydraulicznych.