Wiele osób decyduje się na żywe ogrodzenie, czyli żywopłot. Może zostać on utworzony z przeróżnych roślin. Niezwykle efektownie prezentuje się żywopłot z bambusa. Zapewnia on piękne widoki i jednocześnie osłania przed podmuchami wiatru, zanieczyszczeniami z zewnątrz i wścibskimi spojrzeniami przechodniów. Jeśli będzie się o niego odpowiednio dbać, to stanie się praktyczną dekoracją ogrodu. Będzie zdobić posesję przez wiele lat. Pora zastanowić się nad tym, co przemawia za wybraniem bambusa ogrodowego. Jeśli komuś marzy się ogród w stylu japońskim, to piękny i mrozoodporny bambus sprawdzi się rewelacyjnie.
Egzotyczny bambus w polskich ogrodach
Jeśli ktoś szuka pięknego żywopłotu, który szybko urośnie i stworzy zieloną taflę odgradzającą posesję od ulicy, to można mu śmiało polecić bambus ogrodowy. Jest to roślina szybkorosnąca, najczęściej przyrasta dwa razy w roku. Wystarczy zaledwie kilka tygodni, aby pędy bambusa osiągnęły maksymalną wysokość.
- Każdego roku żywopłot bambusowy staje się o nawet jedną trzecią wyższy niż poprzedniego sezonu. Kolejną zaletą jest szczelne zasłonięcie, bambus tworzy niezawodną barierę widokową, dzięki czemu można zwiększyć poczucie prywatności na posesji.
- Nikt nie lubi być obserwowany, dlatego zielona ściana o wysokich walorach estetycznych sprawdzi się idealnie. Bambus ogrodowy cechuje się gęstym listowiem, stanowi świetne miejsce do bytowania ptaków.
- Jeśli komuś zależy na tym, aby mieć piękny żywopłot nawet w okresie zimowym, to bambus go nie zawiedzie. Nie brakuje odmian mrozoodpornych, dzięki czemu przez cały rok można mieć zielono przed oknami. Na korzyść bambusa przemawia też łatwość w pielęgnacji. Jest to roślina bardzo wytrzymała, którą można dowolnie przycinać.
Jak uprawiać bambus w ogrodzie?
Bambus ogrodowy świetnie rośnie na stanowisku mocno nasłonecznionym, ale poradzi sobie także w półcieniu. Istotne jest to, aby posadzić go w miejscu osłoniętym od wiatru, ma to szczególne znaczenie w okresie zimowym.
- Przed posadzeniem bambusa należy zadbać o to, aby ziemia pod jego uprawę była żyzna i dobrze przepuszczalna. Wystrzegać należy się miejsc o dużej wilgotności, bo bambus zmarnieje. Zadbać należy również o wyściółkowanie ziemi wokół rośliny. W przypadku bambusa nie trzeba martwić się spadającymi liśćmi, bo stanowią one naturalny nawóz, po rozłożeniu się dostarczają roślinie cennych składników pokarmowych.
- Mając bambus w ogrodzie, trzeba dbać o to, aby był on odpowiednio podlewany. Wystrzegać należy się przesuszenia korzeni, ale nadmierne podlewanie również się nie sprawdzi. Kolejną kwestią jest regularne przycinanie bambusów, pozbywanie się starych i suchych łodyg.
- Cięcia działają pobudzająco na roślinę, zaczynają wyrastać nowe pędy. Pojedyncze źdźbło bambusowe jest w stanie przetrwać do nawet dziewięciu lat. Bambus to roślina długowieczna, która rośnie przez setki lat. Trudne jednak doczekać się tego, aby zakwitł, zdarza się to co kilkadziesiąt lat. Pamiętać należy o nawożeniu bambusa odpowiednim preparatem, wystarczy zrobić to raz w roku, najlepiej na wiosnę.