Sytuacja oświatowa jest definiowana według strategii oświatowej, czyli dokumentu strategicznego określającego lokalną politykę oświatową. Planowanie strategiczne to część oświaty, którą trzeba odpowiednio zorganizować i zaplanować. Czym charakteryzuje się oświata w poszczególnych gminach? Jakie udogodnienia (np. dla dzieci niepełnosprawnych) zostały w nich wymyślone?
Liczba szkół i placówek
Na terenie Gminy Czernica funkcjonują trzy szkoły podstawowe i dwa zespoły szkolno-przedszkolne. Jeśli chodzi o placówki wychowania przedszkolnego (prowadzone przez osoby fizyczne), należą do nich Przedszkole Publiczne MINI WORLD w Dobrzykowicach oraz Przedszkole Publiczne BAŚNI i BAJEK w Gajkowie (oba przedszkola zapewniają dzieciom pobyt na warunkach określonych dla przedszkoli publicznych prowadzonych przez gminę). Na terenie gminy działają również przedszkola niepubliczne:
- „HAPPY KIDS” Przedszkole Niepubliczne nr 1 w Kamieńcu Wrocławskim,
- Niepubliczne Przedszkole BAJKOCHATKA,
- Niepubliczne Przedszkole „Kredka”,
- Niepubliczne Przedszkole „Calineczka i Przyjaciele”,
- Przedszkole Niepubliczne „Mini World”,
- Przedszkole Niepubliczne „Jutrzenka” im. Św. Józefa,
- Przedszkole Niepubliczne RADOSNE,
- Niepubliczne Przedszkole „Tysiąca Baśni”.
Pomoc dla uczniów niepełnosprawnych
Gmina Czernica prowadzi pomoc dla dzieci niepełnosprawnych. Zapewnia im bezpłatny transport i opiekę podczas przewozu lub zwrot kosztów przejazdu ucznia i jego opiekuna samochodem prywatnym oraz środkami komunikacji publicznej.
Jeśli mowa jest o uczniach z niepełnosprawnością ruchową (m.in. afazją), intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym – bezpłatny transport odbywa się też do najbliższej szkoły ponadpodstawowej (do końca roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym uczeń osiągnie 21 rok życia).
Gmina organizuje także bezpłatny transport i opiekę w czasie przewozu do ośrodka rewalidacyjno-wychowawczego do końca roku kalendarzowego, w którym dzieci kończą kolejno 24, 25 rok życia. Taka opcja jest dostępna dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu głębokim, niepełnosprawnościami sprzężonymi (z których jedna to intelektualna).
Aby uzyskać świadczenia dla niepełnosprawnych, trzeba dostarczyć do Urzędu Gminy wniosek o organizację dowozu lub wniosek o zwrot kosztów dowozu dziecka niepełnosprawnego przez rodzica. Wnioski można przesyłać też pocztą. Trzeba do nich dołączyć aktualne orzeczenie poradni psychologiczno-pedagogicznej i potwierdzenie przyjęcia ucznia do szkoły specjalnej.