Kompresor to urządzenie pozwalające dostarczyć sprężone powietrze do poszczególnych instalacji lub maszyn. Mechanizm odpowiadający za zwiększenie ciśnienia powietrza różni się w zależności od rodzaju sprężarki. Jednym z najpopularniejszych rodzajów jest tzw. kompresor tłokowy.
Kompresor tłokowy
Jak sama nazwa wskazuje, ten rodzaj kompresora wykorzystuje tłok do sprężania powietrza. Powietrze trafia do cylindra, w którym umieszczony jest tłok. Następnie cylinder jest zamykany, a tłok przesuwa się, zmniejszając tym samym objętość powietrza. W takich warunkach powietrze zwiększa swoje ciśnienie, czyli mówiąc ogólnie, spręża się. Ten prosty mechanizm działania sprawia, że sprężarki tłokowe są powszechnie wykorzystywane w przemyśle oraz na potrzeby osób prywatnych. Do domowego użytku polecany jest szczególnie kompresor tłokowy 50l.
Rodzaje kompresorów tłokowych
Kompresory tłokowe również można podzielić m.in. ze względu na pojemność czy sposób działania. Najogólniejszym podziałem jest wyodrębnienie olejowych i bezolejowych:
Sprężarka olejowa pozwala na redukcję tarcia pomiędzy poszczególnymi komponentami, wykorzystując do tego olej zmniejszający tarcie. W tym urządzeniu ciecz wprowadzana jest do cylindrów, dzięki czemu tłok może wydajnie poruszać się wewnątrz niego. Zaletą jest mniejsza cena (wynikająca z użycia tańszych materiałów) i redukcja uszkodzeń powstałych w wyniku tarcia. Niestety, pomimo używania filtrów, sprężone powietrze może być zanieczyszczone drobinkami oleju, co jest niedopuszczalne w przypadku instalacji wymagających doprowadzania wysoce czystego powietrza.
Sprężarka bezolejowa nie wykorzystuje oleju do redukcji tarcia, zamiast tego zbudowana jest z materiałów o niskim współczynniku tarcia. Wpływa to na cenę urządzenia, jednakże dzięki temu umożliwia uzyskiwanie czystego sprężonego powietrza, które może być wykorzystywane np. w przemyśle medycznym lub spożywczym.
Podział sprężarek tłokowych ze względu na pojemność obejmuje z kolei najpopularniejsze litraże:
- Kompresor tłokowy 50l,
- 100l,
- 200l;
Każdy z nich z uwagi na różną pojemność, jest wykorzystywany w innych celach. Największe urządzenia są wszechobecne w przemyśle, gdzie występuje zapotrzebowanie na duże ilości sprężonego powietrza, z kolei mniejsze odpowiedniki przydają się w miejscach, gdzie to zapotrzebowanie jest mniejsze.
Kompresor tłokowy 50l i jego zastosowanie
Biorąc pod uwagę stosunkowo małą pojemność, kompresor tłokowy 50l wykorzystywany jest często przez osoby prywatne np. w garażach, lub przez małe firmy jak warsztaty samochodowe. Sprężarka o takiej pojemności wykorzystywana jest do pompowania opon, czyszczenia czy nitowania. Dużą zaletą takiego urządzenia jest jego mobilność. Może zostać przeniesione przez jedną osobę, ponieważ z reguły wyposażone jest w koła ułatwiające transport.
Konserwacja sprężarki
Sprężarka, jak każda maszyna, wymaga odpowiedniej konserwacji, by zachowywać dużą wydajność i długotrwałość. Należy regularnie czyścić kompresor, by usuwać zalegające w komponentach zanieczyszczenia, a także co jakiś czas oddawać urządzenie do profesjonalnego serwisu. W ten sposób można wymienić uszkodzone części i dokonać ogólnej regulacji maszyny. W przypadku kompresorów olejowych należy również wymieniać co jakiś czas olej zmniejszający tarcie, ponieważ po dłuższym użytkowaniu może on wprowadzać zanieczyszczenia do wnętrza ruchomych części.
Kompresory mają wiele różnych zastosowań. Warto wybrać idealną pojemność oraz rodzaj sprężarki, który będzie dla nas najodpowiedniejszy.