Nauka języka angielskiego powinna zacząć się już w przedszkolu. Wówczas obcowanie z nim dość szybko stanie się dla dziecka naturalne i przyniesie mu zdecydowaną łatwość w przyswajaniu coraz to nowych informacji. Wiek przedszkolny to także czas, kiedy maluch jest niezwykle chłonny, gdyż wykazuje ogromne zainteresowanie otaczającym światem. Lubi poznawać nowe zagadnienia, obserwować, naśladować.
W tym okresie dzieci radzą sobie lepiej z opanowaniem systemu fonologicznego, gdyż proces nauki „dźwięków” języka wciąż jest w okresie intensywnego rozwoju. To także czas, kiedy dziecko wciąż uczy się języka ojczystego – wprowadzenie równolegle nauki języka obcego poprawia świadomość językową oraz usprawnia pracę obu półkul mózgowych. Szczególnie wtedy można pokusić się o włączenie takich metod nauki jak edukacja przez zabawę, która w znaczącym stopniu zwiększa efektywność przyswajania wiedzy. Jakie konkretnie metody nauki języka angielskiego warto stosować? Podpowiadamy!
Dlaczego warto uczyć się języka angielskiego od najmłodszych lat?
Nauka języka angielskiego rozpoczęta w przedszkolu może okazać się bardzo przydatna. Angielski to uniwersalny język w komunikacji ogólnoświatowej. To właśnie on pojawia się najczęściej w treściach obecnych w sieci, powszechnych treściach w popkulturze, oprogramowaniach i systemach operacyjnych, czy nawet instrukcjach obsługi, a przede wszystkim umożliwia swobodny dialog z większością osób na świecie. Rozpoczęcie edukacji już w wieku przedszkolnym spowoduje, że nauka języka angielskiego będzie dla przedszkolaka zjawiskiem naturalnym i ułatwi podejmowanie kolejnych wyzwań językowych.
Metody nauki języka angielskiego w przedszkolu
Metody nauki języka angielskiego w przedszkolu mogą obejmować wiele koncepcji. Nie od dziś jednak wiadomo, że najlepiej trafia do nas edukacja przez zabawę. Dzieci łatwiej zapamiętują informacje, które docierają do nich w wyniku gry czy rozrywki. Najczęściej nie są to tylko treści pisane, ale także obrazy, filmy, bodźce słuchowe, a czasem nawet interaktywne, wymagające pełnego zaangażowania, a nawet ingerowania w sam przekaz.
Poniżej przedstawimy kilka metod nauki języka angielskiego w przedszkolu, z uwzględnieniem jednocześnie wartości rozrywkowej i edukacyjnej:
- Zabawy grupowe – mogą to być nawet najprostsze zgadywanki czy kalambury. Okażą się świetnym sposobem na poszerzanie słownictwa i zapamiętywanie znaczenia słówek. Dodatkowy element rywalizacji może pozytywnie wpłynąć na zaangażowanie uczestników.
- Piosenki – pomogą opanować fonetykę języka obcego, nauczą rozumienia kontekstu i konstruowania zdań. Dodatkowo muzyka wpłynie na rozwinięcie wrażliwości, poczucia rytmu i tonalności, a przyswajanie dużej ilości tekstu pozwoli na solidny trening pamięci.
- Zdjęcia, grafiki, ikonki – mają działać na zasadzie skojarzeń. Dzieci łatwo kojarzą poznawane informację z obrazem. To z pewnością ułatwi zapamiętywanie zagadnień, które wymagają wielokrotnego powtarzania czy sprawiają trudność.
- Filmy edukacyjne – podniosą zaangażowanie podopiecznych. Chęć śledzenia fabuły, dowiedzenia się co będzie dalej i utożsamianie z bohaterem spowoduje, że dzieci mimowolnie przyswoją wiele istotnych informacji. Ich główną intencją będzie podążanie za historią opowieści, a przy okazji nauczą się rozumieć dłuższe wypowiedzi, ich kontekst oraz poznają zasady gramatyki – od tej praktycznej strony.
- Interaktywne pomoce dydaktyczne – to doskonała forma nauki, która sprzyja zaangażowaniu uczniów. Możliwość kreowania treści przekazu to bodziec motywacyjny, który nie ma sobie równych. Dzieci z ogromną chęcią podejmą się realizacji zadań z wykorzystaniem gadżetów interaktywnych, jednocześnie przyswajając porządną dawkę językowej wiedzy.
Jeśli interesujesz się nowoczesnymi metodami nauki, edukacja jest Twoją pasją i poświęcasz swoim podopiecznym mnóstwo pozytywnej energii – zajrzyj na nasz blog edukacyjny i wspólnie rozwijajmy Twoje kompetencje!