Strona główna
Poradnik
Tutaj jesteś

Odkurzacze, które sprawdzą się w każdym mieszkaniu

2 sierpnia 2021 Odkurzacze

Codzienne sprzątanie byłoby udręką, gdyby nie odkurzacze. Odkurzacz to podstawowy sprzęt, jaki znajduje się niemal w każdym domu, dlatego oferta czołowych producentów, dostępna na rynku, jest ogromna, a każdy znajdzie w niej urządzenie idealnie dopasowane do swoich potrzeb. Sprawdź, na co zwrócić uwagę, chcąc kupić perfekcyjny odkurzacz!

  1. Jakie odkurzacze są dostępne na rynku?
  2. Odkurzacze bezworkowe, workowe, a może automatyczne?
  3. Idealna ssawka do podłóg twardych

Odkurzacze służą obecnie już nie tylko do odkurzania. Umożliwiają również mycie podłóg, pranie dywanów lub tapicerki, a jeśli posiadają również funkcje parowe, wykorzystywane są do mycia okien. Możliwości są ogromne – wystarczy wybrać odpowiedni model odkurzacza.

Jakie odkurzacze są dostępne na rynku?

Jeszcze kilkanaście lat temu w ofercie producentów królował odkurzacz workowy. Integralną częścią tego doskonale znanego wszystkim sprzętu jest rura teleskopowa ze stali, wąż ssący, szczotka wielofunkcyjna raz wymienne końcówki, np. szczotka płaska, szczotka okrągła, szczotka tapicerska czy końcówka samochodowa, pozwalająca na wygodne posprzątanie w zakamarkach wnętrza auta. Do tego celu równie dobrze sprawdzi się odkurzacz ręczny – jest niewielki, poręczny i bezprzewodowy, dlatego łatwo można za jego pomocą usunąć zanieczyszczenia z samochodowej tapicerki.

Dużym powodzeniem cieszą się odkurzacze bezworkowe. To modele, w przypadku których kurz zbiera się w specjalnie do tego przeznaczonym pojemniku. Można go stamtąd z łatwością usunąć, demontując pojemnik z odkurzacza. Do odkurzaczy bezworkowych zaliczają się również odkurzacze wodne. Woda pełni w nich funkcję dodatkowego filtra – dzięki niej znacznie zmniejsza się ilość alergenów, które wydostają się z odkurzacza z powrotem do wnętrza. Ten model jest więc polecany dla alergików. Chcąc zainwestować w odkurzacz wodny, warto zainwestować nieco więcej i wybrać model piorący. Funkcja prania pozwala nie tylko na odkurzanie, ale również pranie dywanów i tapicerki.

Użytkownicy, którzy cenią sobie nowoczesne, funkcjonalne rozwiązania, często stawiają na odkurzacz pionowy. Taki ręczny odkurzacz bezprzewodowy z dodatkową stacją dokującą lub model przewodowy doskonale sprawdza się w dużych domach o pokaźnej powierzchni do odkurzania. Ciekawym rozwiązaniem jest robot sprzątający z funkcją mopa, dostępny na https://www.neonet.pl/odkurzacze/roboty-sprzatajace.html. Sprzątające roboty działają automatycznie, a wieloma z nich, dzięki wbudowanemu modułowi wi-fi, można sterować przez aplikację na smartfonie. Robot może więc zostać uruchomiony zdalnie, kiedy mieszkańców nie ma w domu, a kiedy skończy pracę, sam wróci do stacji dokującej.

Odkurzacze bezworkowe, workowe, a może automatyczne?

Wybór odpowiedniego modelu początkowo sprowadza się do decyzji, czy kupić odkurzacz workowy, bezworkowy czy automatyczny. Pierwszy jest zwykle znacznie tańszy niż pozostałe dwa, jednak podczas jego eksploatacji trzeba regularnie inwestować w nowe worki. Tego problemu nie ma w przypadku odkurzaczy bezworkowych i automatycznych. Modele bezworkowe nastręczają jednak trudności w obsłudze podczas opróżniania pojemnika na zanieczyszczenia. Trzeba nabrać wprawy, aby usunąć z niego kurz i inne nieczystości tak, aby nie dostały się one z powrotem na zewnątrz. To ważne szczególnie dla alergików. Modele te mają jednak przewagę nad swoimi workowymi odpowiednikami – przy wysokim stopniu napełnienia pojemnika na kurz, nie tracą one mocy ssania, tak jak ma to miejsce w przypadku odkurzacza workowego, w którym worek jest już przepełniony. Decydując się na jeden z tych odkurzaczy, warto wziąć pod uwagę również pojemność worka/pojemnika – im będzie większa, tym rzadziej trzeba je opróżniać lub wymieniać.

Idealna ssawka do podłóg twardych

Odkurzacz z https://www.neo24.pl/maleagd/dodomu/odkurzacze.html warto dobrać nie tylko do własnych preferencji, ale również powierzchni, na których będzie się go najczęściej używać. Niektóre podłogi wymagają bowiem użycia ssawki, która nie zniszczy ich struktury. Do każdego odkurzacza jest dołączona szczotka uniwersalna, którą można odkurzać zarówno podłogi, jak i dywany. Zadanie ułatwi regulacja mocy ssania, dzięki której użytkownik może samodzielnie decydować o tym, z jaką siłą odkurzacz wciągnie zanieczyszczenia. Dodatkowa ssawka dywanowa pomoże dokładniej wyczyścić dywan lub wykładzinę. Rolę tej końcówki pełni często elektroszczotka lub turboszczotka, które doskonale nadają się do usuwania sierści zwierząt.

Do czyszczenia trudno dostępnych miejsc przyda się wąska ssawka szczelinowa krótka, którą z łatwością można usunąć zanieczyszczenia, np. z listew przypodłogowych lub narożników. Szczotka szczelinowa przyda się także do usuwania ze ścian pajęczyn lub innych, wysoko usytuowanych zanieczyszczeń. Jeśli w domu nie ma dywanów, a znajdują się tam jedynie parkiety, warto zadbać, aby do odkurzacza była dołączona ssawka podłogowa, przeznaczona stricte do czyszczenia zarówno twardych podłóg drewnianych, jak i gresu lub paneli podłogowych. 

simradio

Redakcja simradio.pl to grupa specjalistów z zakresu Biznesu, nauki, natury, marketingu. Sprawdź co dla ciebie przygotowaliśmy.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Profesjonalny wywóz śmieci w całej Polsce
szczoteczka soniczna

Idealna szczoteczka soniczna

1 listopada 2024

Jakie są najważniejsze techniki jazdy w F1

Jesteś zainteresowany reklamą?