Niemal każdego dnia słyszymy o wypadkach samochodowych spowodowanych pod wpływem alkoholu. Takich sytuacji można uniknąć, nie wsiadając „za kółko”po spożywaniu alkoholu. Nawet jeśli było to tylko jedno piwo lub impreza zakończyła się parę godzin wcześniej — powinno się sprawdzić poziom alkoholu w wydychanym powietrzu. Pomogą w tym alkomaty.
Rodzaje alkomatów
Obecnie na rynku można znaleźć kilka rodzajów alkomatów. Jednym z najmniej skomplikowanych i najprostszych akcesoriów tego typu jest alkotest jednorazowy. To czy alkohol znajduje się w wydychanym powietrzu, można zmierzyć dzięki reagentowi chemicznemu — substancja wchodząca w skład alkomatu zmieni kolor po dmuchnięciu. Tutaj jednak nie można sprawdzić dokładnej ilości promili. Dlatego dużo bardziej sprawdzają się alkomaty wielorazowe. Tutaj w zależności od stosowanego sensora wyróżniamy alkomaty półprzewodnikowe, elektrochemiczne (m.in.: alkomat policyjny) oraz spektrofotometryczne.
Ze wszystkich tych najlepiej sprawdzają się alkomaty elektrochemiczne i spektrofotometryczne. Alkomat policyjny może należeć do każdego z tych dwóch rodzajów. Sensor elektrochemiczny mierzy stężenie alkoholu przez związki chemiczne i w tym przypadku inne substancje, jak nikotyna czy leki, nie będą miały wpływu na wynik. Alkomat policyjny spektrofotometryczny jest jednym z droższych sprzętów, które stosowane są zazwyczaj stacjonarnie poprzez służby. Tutaj wykorzystywana jest podczerwień, która mierzy stężenie alkoholu.
Jak używać alkomatu?
Wiele osób zastanawia się, czy używanie alkomatu jest skomplikowane. Aby skontrolować poziom stężenia alkoholu, należy zazwyczaj mocno dmuchnąć w ustnik alkomatu. Dmuchanie w alkomat czasem może trwać kilka sekund, dlatego powinno się przed badaniem wziąć głęboki wdech. Alkomat policyjny pokaże wynik na wyświetlaczu i jeśli przekroczona zostanie obowiązująca norma, zasygnalizuje to również odpowiednim kolorem.
Wynik można powtórzyć po kilkunastu minutach. Nie powinno się wykonywać badania bezpośrednio po spożyciu alkoholu, gdyż może to zepsuć sensor. Najbardziej prawidłowy wynik można otrzymać po przepłukaniu ust wodą przed dmuchnięcie w alkomat. Test alkomatem powinno się przeprowadzić trzy razy dla pewności wyniku. Zgodnie z polskim prawem poziom alkoholu w wydychanym powietrzu nie może przekroczyć 0,2 promila. Podczas badania alkomat policyjny nie powinien pokazać więcej niż 0,1 promila. Wówczas można spokojnie wsiąść za kierownicę i wybrać się w podróż. Pamiętaj o bezpieczeństwie na drodze — swoim, jak i innych uczestników ruchu drogowego!