Moda na samodzielne szycie i wykonywanie różnych przedmiotów do domu i ogrodu trwa. By jednak tworzyć rzeczy ładne, solidne i wytrzymałe, warto znać materiały, ich właściwości oraz zastosowanie. Poniżej znajdziesz tę wiedzę w pigułce.
Rodzaje tkanin
Podziału materiałów można dokonać na podstawie wielu kryteriów. Pod względem zastosowania mogą to być m.in. materiały na odzież, akcesoria domowe, przedmioty na taras i ogród, akcesoria dla niemowląt i dzieci, tkaniny dekoracyjne czy też tapicerskie. Poniżej opiszemy wybrane z nich, które są aktualnie na topie.
Tkanina jersey. Ten materiał świetnie sprawdzi się na odzież – np. sukienki, legginsy czy bluzki, ale także na piżamy i akcesoria dla dzieci. Jest miły w dotyku, elastyczny i rozciągliwy, bezproblemowy w praniu oraz prasowaniu. Materiał jersey jest też delikatny i miękki, dlatego jest odpowiedni dla dzieci.
Tkanina bambusowa. Bardzo miły i delikatny materiał o szerokim zastosowaniu. Można z niego wykonać m.in. otulacze dla dzieci, szlafroki, pieluszki oraz ręczniki. Świetnie łączy się z innymi tkaninami bawełnianymi. To tkanina idealna dla wrażliwej skóry niemowlęcia.
Materiał bambus ma też właściwości antybakteryjne i antygrzybiczne oraz termoregulacyjne, dzięki czemu sprawdza się przez cały rok. Jak produkuje się ten materiał? Łodygi bambusa są rozdrabniane i rozpuszczane za pomocą substancji chemicznych. Tak powstaje masa celulozowa, a z niej produkuje się nici bambusowe, wykorzystywane do produkcji tkaniny bambusowej.
Tkanina Lars. To popularny materiał obiciowy, wykorzystywany powszechnie w renowacji mebli. Jest to piękna i stylowa tkanina, nowa wersja materiałów strukturalnych – jej zaletami jest m.in. wytrzymałość, naturalny wygląd i efekt melanżowy. Wyróżnia się strukturą o efekcie dwutonu, dzięki połączeniu dwóch kolorów nici. Jej splot imituje lnianą tkaninę. Można z niej wykonać obicia na sofy czy fotele, ale także uszyć legowiska dla zwierząt.
Kodura. Tkanina wodoodporna, idealna do zastosowań na zewnątrz – na tarasie czy w ogrodzie. Jest odporna na różne warunki pogodowe i uszkodzenia mechaniczne, a także ma walory estetyczne. Kodura jest powleczona od dołu PCV, a z wierzchu aperturą teflonową. Nie tylko nie przemaka, ale też nie przepuszcza wiatru i nie traci koloru.
Można z niej wykonać m.in. poszewki na poduszki ogrodowe, siedziska i zadaszenie na huśtawkę, pokrowce na meble ogrodowe. Sprawdza się też w innych branżach – będzie odpowiednia m.in. na namioty czy plecaki na wyprawy trekkingowe.